Gospodarka i ład przestrzenny
LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2023 r.:
1 699 zł
-13,92%
do roku 2022
3 609
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą
386
Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON
183
Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON
Podatki dla przedsiębiorców w 2023 r.
Miasto Kobyłka utrzymuje przyjazną dla przedsiębiorców politykę podatkową. Stawki podatku od nieruchomości oraz od środków transportowych są ustalane znacznie poniżej ustalonych odgórnie stawek maksymalnych.
Widać to szczególnie w przypadku podatku od środków transportowych - wynosi on dla każdego typu pojazdów ok. 1/4 maksymalnego poziomu. W celu zapewnieniu odpowiednich dochodów własnych m.in. na rozwój miasta, stawki od nieruchomości są również niższe (podatek od gruntów niższy o 16 gr).
Dobre warunki dla prowadzenia biznesu potwierdzają w szczególności dane o liczbie podmiotów wpisanych w 2023 r. do rejestru REGON. Liczba wpisów do REGON oraz nowych działalności gospodarczych wzrosła o 4,8%.
Wsparcie przedsiębiorców i inwestorów
"Katalog Terenów Inwestycyjnych Miasta Kobyłka" to element budowanej obecnie strategii na rzecz skutecznego pozyskiwania potencjalnych inwestorów działających w Kobyłce.
Inwestorzy, zainteresowani działalnością na terenie Miasta Kobyłka kierują do Urzędu Miasta liczne zapytania - pracownicy w ich imieniu poszukują działek pod inwestycje. Na podstawie uzyskanych danych opracowywany jest Katalog, którego celem będzie przekazywanie informacji potencjalnym zainteresowanym kupcom lub dzierżawcom.
Stałe badanie POTRZEB LOKALNEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
Jednym z zadań, z jakimi codziennie mierzy się Miasto Kobyłka jest wsparcie lokalnych przedsiębiorców.
W celu lepszego kształtowania probiznesowej oferty opracowano specjalny kwestionariusz na stronie Miasta. Odpowiedzi są anonimowe i służą do oceny aktualności i jakości oferty Miasta Kobyłka wspierającej lub potencjalnie mogącej wspierać przedsiębiorców.
Stanowisko ds. Działalności Gospodarczej
Stanowisko realizuje zadania z zakresu:
przyjmowania, weryfikacji i przetworzenia wniosków o wpis, zmianę wpisu, zawieszenie i wznowienie oraz wykreślenie wpisu do CEIDG;
wydawania zaświadczeń potwierdzających wpis przedsiębiorcy, który zakończył wykonywanie działalności gospodarczej przed dniem 1 lipca 2011 r. i był wpisany do ewidencji działalności gospodarczej;
prowadzenia postępowań administracyjnych:
w sprawie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych;
w sprawie licencji na przewóz osób taksówką;
w sprawie wpisu do ewidencji usług hotelarskich.
Miejska Baza firm
Na podstawie zgłoszeń od przedsiębiorców opracowywana jest miejska baza firm. Zgłoszenia przekazywane są na adres e-mail: promocja@kobylka.pl.
Obecnie działająca podstrona obejmuje następujące sekcje:
Samochód,
Zdrowie,
Dom i Ogród,
Branża elektroniczna i informatyczna,
Foto, video, grafika,
Gastronomia,
Edukacja,
Turystyka,
Reklama, druk, poligrafia,
Sport,
Inne.
ZARZĄDZANIE PRZESTRZENIĄ
Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w mieście ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty.
Na koniec 2023 r. powierzchnia Miasta objęta miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (mpzp) wynosiła 76,8 %. Miasto Kobyłka jest jedną z gmin w powiecie wołomińskim o najwyższym współczynniku pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.
W 2023 r. uchwalono 4 nowe plany miejscowe zagospodarowania przestrzennego.
Miasto Kobyłka posiada plany miejscowe na niemal wszystkie tereny przewidziane w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego pod inwestycje. Bez planów miejscowych pozostają obszary leśne, na których wyklucza się działania inwestycyjne. Zmniejsza się liczba wydawanych decyzji o warunkach zabudowy, co usprawnia procesy inwestycyjne.
52
Liczba MPZP
obowiązujących
1 507,8
Powierzchnia objęta
MPZP (ha)
76,8 %
Powierzchnia miasta
objęta MPZP (%)
Obowiązujące miejscowe Plany zagospodarowania przestrzennego
Pełny, aktualny wykaz z dostępem do uchwał i map znajduje się tutaj: https://kobylka.e-mapa.net/wykazplanow/
Decyzje o warunkach zabudowy i lokalizacji inwestycji celu publicznego
W 2023 r. wydano 9 decyzji o ustaleniu warunków zabudowy, które dotyczyły zabudowy mieszkaniowej.
Wydano ponadto 1 decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie linii elektroenergetycznej niskiego napięcia 0,4 kV na terenie działki ew. nr 255/1 obręb 40 w Kobyłce.
Zmiany Studium
Rysunek kierunków zagospodarowania przestrzennego
W 2023 r. zakończono procedurę zmiany studium w odniesieniu do czterech obszarów:
2 terenów przy ul. Nadmeńskiej,
1 terenu przy ul. Nadarzyńskiej,
1 terenu przy ul. Napoleona.
Uchwała Nr LXVI/538/2023 Rady Miasta Kobyłka z dnia 26 czerwca 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Kobyłka.
Zmiana studium jest odpowiedzią na zapotrzebowanie przedsiębiorców na niektóre działalności gospodarcze.
Gospodarka gruntami
Na koniec 2023 r. w zasobach Miasta Kobyłka znajdowały się nieruchomości o łącznej powierzchni 117,99 ha. W 2023 r. sprzedano grunty o łącznej pow. 1,6054 ha za kwotę netto 4,93 mln zł. W tym samym okresie nabyto grunty o pow. 3,2493 ha. Są to tereny przewidziane pod drogi. W 2023 r. wypłacono odszkodowania w kwocie 4,88 mln zł za grunty nabyte na podstawie różnych tytułów pod drogi.
116,62
Powierzchnia gruntów w zasobach Miasta Kobyłka (ha)
TERENY ZIELONE
16.09.2023 r.
Akcja SPRZĄTANIE LASU 2023, objęta Patronatem Burmistrz Miasta Kobyłka. ZOIstałą ona zorganizowana jak co roku, w trzeci weekend września w ramach akcji "Sprzątania świata".
Organizatorem akcji były Stowarzyszenie Educentrum Kobyłka, Program Czysta Polska oraz Akcja Aktywacja i Lasy Państwowe.
Wielkie sprzątanie zakończyło się wieczorem koncertem szanty.
Partnerstwo z Fundacją One More Tree
9.11.2023 r.
W Kobyłce w ramach Partnerstwa z Fundacją One More Tree odbyła się akcja sadzenia drzew, która miała na celu zazielenienie obszarów miejskich i promocję ekologii. Inicjatywa została zorganizowana we współpracy z Panią Burmistrz Kobyłki, Edytą Zbieć, oraz Panem Antonim Roszkowskim, i spotkała się z dużym wsparcie społeczności lokalnej.
Wspólnym wysiłkiem posadzono 300 sadzonek drzew różnych gatunków m.in. tj. buk, klon, jawor, lipa i olcha. Celem ich doboru było wspieranie bioróżnorodności oraz tworzenie naturalnej równowagi ekosystemów. Wspólna praca zaowocowała także stworzeniem strefy ochronnej, izolującej osiedle mieszkalne od terenów przemysłowych.
W akcji wzięła udział grupa uczniów wraz z dyrektorem szkoły oraz mieszkańcy, w tym rodziny z dziećmi. Sadzenie poprzedziły instrukcje i wykład, podczas których dzieliliśmy się wiedzą na temat ochrony środowiska. Lokalna społeczność aktywnie uczestniczyła w wydarzeniu, co sprzyjało wzmacnianiu więzi między sąsiadami i wzmacnia poczucie wspólnoty oraz ochronie środowiska.