CZYTELNICTWO
DZIAŁALNOŚĆ Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kobyłce im. Stanisława
Ryszarda Szpotańskiego W 2023 R.
42 582
Liczba woluminów na 31.12.2023 r.
2 774
Liczba zbiorów audiowizualnych
na 31.12.2023 r.
4 554
Liczba aktywnych czytelników
109 374
Liczba wypożyczeń książek na zewnątrz
2 717
Liczba zakupionych nowych książek w 2023 r.
44 459
Liczba odwiedzin w bibliotece
173
Liczba tytułów gier planszowych
479
Liczba wypożyczeń gier planszowych
Miejska Biblioteka Publiczna w Kobyłce
Zgodnie z misją i wizją Biblioteki, kontynuowana była idea „otwartych drzwi”, czyli nieodpłatnego udostępniania sali zajęciowej na spotkania, szkolenia oraz wydarzenia organizowane przez Urząd Miasta Kobyłka, Ośrodek Pomocy Społecznej, lokalne Fundacje, Stowarzyszenia oraz Kluby sportowe. Ta forma otwartości Biblioteki na lokalne działania oraz inne instytucje sprawiła, że w roku 2023 Bibliotekę odwiedziło znacznie więcej osób niż w roku 2022 - w ciągu roku 2023 Bibliotece przybyło ponad 1000 nowych czytelników.
patron biblioteki - Stanisław Ryszard Szpotański
2023 r. to był kolejny wyjątkowy rok, który z całą pewnością zapisze się w pamięci pracowników i współpracowników Biblioteki oraz w historii instytucji, władz Miasta Kobyłka, przyjaciół oraz Czytelników. Przyjęcie patrona w osobie Stanisława Ryszarda Szpotańskiego - pisarza i twórcy lokalnego, którego przesłanie literackie stało się bliskie Bibliotece, było dla instytucji ważną decyzją, która wpłynęła na jej wizerunek i tożsamość.
Przyjęcie patrona wywołało poczucie dumy, które pracownicy odczuwają od 2 czerwca 2023 roku, kiedy to uchwałą Rady Miasta Biblioteka otrzymała imię Stanisława Ryszarda Szpotańskiego.
Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy odbyło się w dniu 19 czerwca wśród wielu znamienitych gości. Zdecydowanie ten moment pozostanie na długo w sercach pracowników Biblioteki, bowiem dało ono ogrom wzruszenia, uśmiechu, wspaniałych słów na temat pracy Biblioteki i jej niezastąpionych bibliotekarek.
W 2023 r. czytelnicy mieli możliwość zdalnego (internetowego) składania zamówień. Biblioteka posiada profesjonalną i estetyczną stronę internetową. Ponadto pod koniec 2023 r. zmodernizowano katalog on-line książek, który stał się bardziej czytelny, nowoczesny, intuicyjny oraz funkcjonalny. Biblioteka posiada też bardzo aktywny profil na FB.
NAJWIĘKSZE Wydarzenia biblioteczne w 2023 r.
W 2023 r. biblioteka zorganizowała ponad 60 wydarzeń, mających na celu promocję czytelnictwa. We wszystkich wydarzeniach, warsztatach, zajęciach cyklicznych, które prowadzi Biblioteka, lekcjach bibliotecznych wzięło udział ponad 12 tys. odbiorców.
Liczba użytkowników biorących udział w działaniach aktywizujących środowisko lokalne:
Spotkania autorskie, warsztaty, teatrzyki, wydarzenia literackie oraz patriotyczne, wystawy: 2.263
Zima i lato w mieście: 60
Konkursy oraz wyzwania czytelnicze: 379
Lekcje biblioteczne: 3.884
Bliskie spotkania z książeczką w przedszkolach: 5.148
Biblioteczne zajęcia cykliczne: 297
Kulturalna Biblioteka
Autorski pomysł Biblioteki w Kobyłce. Cykl działań na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń placówki. Cieszy się zainteresowaniem nie tylko ze strony odbiorców, ale i osób, które chcą pokazywać swoje prace i talenty. W ramach cyklu w 2023 r. odbyły się następujące wystawy i pokazy:
Wystawa kompozycji roślin długowiecznych: róż w pudełkach oraz lasu w słoiku autorstwa Alicji Gołębiewskiej i jej firmy Fortunato.Warsaw.
Wystawa plakatów, które stanowiły część pracy magisterskiej naszej Czytelniczki Karoliny Kwiek realizowanej w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Wystawy fotografii mieszkańca i Czytelnika - Roberta Kucharskiego, który podpatrywał rodzinę łabędzia niemego w Dolnej Dolinie Bugu.
Wystawa mebli Kazimierza Robuckiego, lokalnego artysty i poety, pasjonata przyrody i twórcy unikalnych mebli wykonanych z powalonych pni drzew.
Wystawa rękodzieła Joanny Lizak - mieszkanki Zielonki i przyjaciółki Biblioteki. Joanna przygotowała szmaciane lalki, skrzaty, torby oraz worki, które znalazły uznanie wśród naszych Czytelników.
Spotkania autorskie
Spotkania autorskie, które rozwijają wrażliwość u odbiorców i upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka. Czytelnicy chętniej sięgają po książkę, której autora bezpośrednio poznali i nie ma tu znaczenia wiek odbiorcy. Prośby o autografy i dedykacje, ciekawe pytania, odczuwalna sympatia i uznanie ze strony czytelników… te wszystkie elementy sprawiają, że podczas spotkania z odbiorcami każdy pisarz może poczuć się naprawdę wyjątkowo. Gośćmi Biblioteki w roku 2023 byli:
Hanna Greń - autorka powieści kryminalnych, pisarza lekkich kryminałów;
Alek Rogoziński - dziennikarz, redaktor i pisarz, twórca komedii kryminalnych i powieści obyczajowych; Michał Rusinek - sekretarz Wisławy Szymborskiej;
Edyta Świętek - autorka książek obyczajowych;
Agnieszka Frączyk - autorka zabawnych historii dla dzieci;
Zofia Stanecka - uwielbiana przez dzieci autorka opowieści o Basi;
Magdalena Zarębska - autorka intrygujących książek dla młodzieży;
Michał Szulim - podróżnik;
Jędrzej Pasierski - autor kryminałów;
Grzegorz Kalinowski - dziennikarz, komentator sportowy, autor książek m.in. cyklu "Śmierć frajerom";
Paweł Beręsewicz - autor dydaktycznych opowieści dla dzieci;
Michał Ogórek - dziennikarz, satyryk, felietonista.
działania promujące czytelnictwo
Biblioteka nie ustawała w działaniach promujących czytelnictwo, książki oraz bibliotekę zarówno w samej instytucji, jak i w przestrzeni Internetu. W 2023 r. przygotowanych było wiele aktywność promujących książki i nie tylko. Nasi mieszkańcy mogli znaleźć na naszej stronie www, profilu na Facebooku oraz Instagramie: W tym tygodniu polecają się ... poniedziałkowe prezentacje książek z poszczególnych działów, gatunków literackich, pokazujące bogactwo oraz różnorodność książek. Ostatnio zakupione - prezentacja nowości wydawniczych zakupionych w danym miesiącu do Biblioteki. Czytamy seriami - prezentacja ciekawych i popularnych wśród Czytelników serii wydawniczych.
Konkursy i wyzwania czytelnicze organizowane przez Bibliotekę miały za zadanie propagować twórczość pisarzy i rozwijać czytelnictwo wśród dzieci, młodzieży oraz czytelników dorosłych poprzez dobrą zabawę. W 2023 r. nasi Czytelnicy mogli zmierzyć się z wyzwaniami: czwartkowe Brakujące Litery - zabawa internetowa dla dorosłych oraz 52 book challenge dla czytelników dorosłych, a dla dzieci zbieranie naklejek za przeczytane książki w akcji: Misiaki Czytaki.
Biblioteka to także wystawy, lekcje biblioteczne w których uczestniczyło 3.884 dzieci, 14 cyklicznych autorskich zajęć edukacyjnych prowadzonych przez bibliotekarzy w których wzięło udział 5.445 uczestników. Ponadto: konkursy, półkolonie w ramach zimy i lata w mieście, teatrzyki dla dzieci, akcje ogólnopolskie: Noc Bibliotek, Narodowe Czytanie, Tydzień Bibliotek, autorskie akcje czytelnicze: plantrcrossing i wiele innych działań, które sprawiają, że Biblioteka tętni życiem.
projekt Sfastrygowani vol. 2
Projekt ten był zadaniem dwuletnim. Rozpoczął się w październiku 2022 roku, zakończył się w maju 2023 roku i składał z szeregu działań. Został on dofinansowany ze środków Programu "UTW - Seniorzy w akcji" Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę".
W roku 2023 odbyło się 60 godzin warsztatów krawieckich skierowanych do seniorów, którzy uczyli się szyć. W efekcie nauki uszyli przepiękne poduszki dla Biblioteki, dwa stroje księżniczek inspirowane baśniowymi książkami oraz książkowe przebrania dla wolontariuszy.
Następnie odbyło się 20 godzin warsztatów teatralnych, gdzie między innymi dwie Bibliotekarki przeszły szkolenie dla konferansjerów a seniorzy przygotowywali się do spektaklu teatralnego na finał projektu.
Najwięcej satysfakcji przyniósł nam zdecydowanie finał projektu. Wszystko działo się w bajkowej, leśnej scenerii na terenie “Starego basenu” w Kobyłce. Las wpisał się pięknie w czytanie bajki o “Krasnoludku Florku i małej księżniczce”, naszej lokalnej autorki Agnieszki Grzelak. Do tego całość ubarwił występ grupy seniorów z Dąbrówki z pierwszej edycji Sfastrygownych, którzy podczas spektaklu wystąpili w barwnych strojach ptaków. Podczas finału grupa zaprezentowała inscenizację pod tytułem “Ptasie ploteczki”. Po części artystycznej zgromadzeni widzowie mogli wziąć udział w konkursach: na najdłuższą fastrygę, w przyszywaniu guzików na czas, rozwiązywaniu supełków a także mogli wziąć udział w konkursie materiałowej - leśnej mody, gdzie każdy uczestnik wraz z drużyną musiał zaprojektować strój a następnie wziąć udział w pokazie mody. Po zabawach konkursowych zgromadzona widownia mogła spotkać się z autorką bajki prezentowanej podczas wydarzenia. Przygotowane również zostały stanowiska animacji. Dzieci mogły zrobić sobie kolorowe tatuaże, puszczać duże bańki, posłuchać bajek na kocyku, wykonać eko torbę lub zrobić balonik w kształcie zwierzątka. Między zgromadzonymi widzami można było spotkać naszych seniorów - wolontariuszy, którzy w strojach książek rozdawali balony, lizaki i ulotki informujące o kolejnych spotkaniach na placach zabaw.
Dużym sprzymierzeńcem tygodniowych atrakcji zaplanowanych w ramach projektu była piękna pogoda, która sprawiała, że place zabaw w Kobyłce licznie odwiedzały dzieci oraz ich rodzice. Gościliśmy na placu zabaw w dzielnicy Maciołki, gdzie udział wzięły 22 osoby.Na placu zabaw przy ulicy Brzozowej udział wzięło 57 osób.Plac zabaw przy ulicy Przyjacielskiej zgromadził 108 osób.Na placu zabaw przy ulicy Osiedlowej udział wzięło 45 osób. Podczas każdego spotkania główną bohaterką wydarzenia była bajka autorstwa Agnieszki Grzelak "Krasnoludek Florek i Mała Królewna", które w teatralny sposób prezentowały dwie bibliotekarki. Nie mogło zabraknąć zabawy, muzyki, ruchu,baniek, balonów i malowania kredą.
instytucja o otwartych drzwiach
współpraca biblioteki z innymi podmiotami
Działalność Biblioteki zgodnie z założeniami planu instytucji o otwartych drzwiach w 2023 roku kontynuowała współpracę w roli partnera ze Stowarzyszeniami i Fundacjami z Miasta Kobyłka.
Kontynuowana była współpraca ze Stowarzyszeniem Qźnia przy kolejnym cyklu zajęć dla dzieci i młodzieży w ramach projektu "W sieci życia 3", współfinansowanego przez Miasto Kobyłka. Przez cały rok, w co drugą sobotę w godzinach 11.00-13.00 na dzieci czekały warsztaty z umiejętności społecznych. Biblioteka udostępniała salę na zajęcia, prowadziła zapisy na zajęcia oraz odpowiadała za reklamę warsztatów. Za część merytoryczną, projekty plakatów oraz prowadzenie zajęć odpowiadali pracownicy Qźni.
Na podobnych zasadach Biblioteka współpracowała z Educentrum Kobyłka oraz Czary mary Joga, które w naszej sali zajęć - w soboty - prowadziło zajęcia z Jogi Rodzinnej. Ta niezwykła inicjatywa przyciągnęła sporą grupę rodziców z dziećmi, którzy przy nauce technik oddechu, rozciągania kręgosłupa mogła spędzić wspólnie czas.
Wyjątkową współpracą, bowiem i wydarzenie było niezwykłe, była organizacja Dnia Kobiet wraz z Educentrum Kobyłka. Przygotowaliśmy aż 3 dni atrakcji dla Pań pod nazwą: Czas dla siebie.
Do współpracy zaprosiło nas Stowarzyszenie iNNA STRONA MIASTA. Wspólnie ze stowarzyszeniem zorganizowano wieczór wokół pasów kontuszowych, które było jednocześnie spotkaniem promującym książkę pt. KOBYŁECKIE GŁOWY. Przez dzieje polskiego tkactwa artystycznego końca XVIII wieku, historię Kobyłeckiej Persjarni oraz jej założycieli, symbolikę pasów kontuszowych przeprowadził nas Dariusz Choromański – autor publikacji.
Po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni przez Stowarzyszenie Kobyłka na obcasach do współtworzenia wydarzenia Mamo, daj przykład córce, zadbajcie o swoje piersi, poświęcone samobadaniu piersi u młodych dziewczyn i ich Mam. Panie miały wyjątkową okazję do nauki badania piersi i spotkania z amazonkami.
Przy współpracy ze Stowarzyszeniem iNNA STRONA MIASTA realizowaliśmy projekt KLiN - cykl trzech spotkań inspirowanych Klatką filmową, Literą i Nutą dla dorosłych. W ramach wydarzeń odbyły się pokazy filmów animowanych dla dorosłych, rozmowy o książkach oraz koncerty muzyki filmowej i jazzowej.
Fundacja dziecięce Skrzydła Mocy realizowała w Bibliotece projekt “Skrzydlate Czytanki Mocy” dla 7-8 latków. W ramach programu odwiedziły nas 4 klasy - w sumie 81 uczniów na warsztatach związanych z emocjami, czytaniem bajek lub opowiadań zwierającymi temat emocji, relacji, empatii. Dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać emocje, mówić o złości oraz ćwiczyły sposoby, jak ją rozładowywać. Trenowały wyrażanie szacunku wobec innych, nawiązywanie relacji rówieśniczych, wczuwanie się w emocje i uczucia osób z najbliższego otoczenia.
Pod koniec roku 2023 odbyły się warsztaty dla młodzieży, kierowane na przeciwdziałanie przejawom agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży szkolnej z założeniem prawidłowego kształtowania właściwych postaw społecznych, prowadzone przez Stowarzyszenie CreAcive. Zajęcia otrzymały dofinansowanie ze środków Urzędu Miasta w Kobyłce.
W ramach współpracy partnerskiej ze Stowarzyszeniem Qźnia Biblioteka uczestniczyła w realizacji projektu "Qźnia talentów - warsztaty teatralno - artystyczne", sfinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. W ramach zadania odbyły się warsztaty teatralne oraz artystyczne dla grupy seniorów, którzy przygotowywali się do spektaklu "Rzepka" Juliana Tuwima. Finał projektu miał miejsce 12 grudnia, gdzie licznie przybyła widownia mogła podziwiać efekty ponad 50 godzin pracy seniorów i koordynatorów. Energia, radość, uśmiech i zabawa - tak można podsumować te wyjątkowe wydarzenie. Seniorzy po raz kolejny udowodnili, że wystarczy tylko dać przestrzeń do działania a stanie się magia.