BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE

Wydatki zrealizowane w ramach bezpieczeństwa publicznego w 2023 r.:

573 504

-17,05%

do roku 2022

W 2023 r. na realizację zadań z zakresu bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej wydatkowano 573.503,69 zł. Główne kierunki wydatków gminy w 2023 r. dotyczyły wsparcia i refundacji zadań realizowanych przez OSP (385.909,49 zł), a w mniejszym zakresie wydatków na Komendy wojewódzkie Policji (114.383,01 zł) i pozostałych wydatków.

Bezpieczeństwo w Mieście Kobyłka w 2023 r.

DZIAŁALNOŚĆ komisariatu policji w kobyłce

Komisariat Policji w Kobyłce jest częścią struktury Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, która wspomaga jej funkcjonowanie w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym. Zgodnie z Regulaminem Komisariatu Policji  w Kobyłce Komendy Powiatowej Policji w Wołominie zatwierdzonym przez Komendanta Powiatowego Policji w Wołominie w strukturze organizacyjnej Komisariatu wyodrębnione jest 25 etatów policyjnych i jedno stanowisko cywilne. Zespołom policyjnym i Jednoosobowemu Stanowisku do spraw biurowych w Komisariacie przypisano szczegółowe zadania:

Służba kryminalna


Na terenie podległym KP w Kobyłce wskaźnik dynamiki ogólnej przestępczości w 2023 r. kształtował się na poziomie 95,45 %, wykrywalność była na poziomie 37,04 % spadek wskaźnika wykrywalności o 13,21 %. Dynamika przestępczości kryminalnej w 2023 r. wynosił 119,71 %, wykrywalność była na poziomie 29,60 %, spadek wskaźnika wykrywalności o 15,52 %. W tzw: „siedmiu kategoriach przestępstw” ( kradzież mienia, w tym samochodów, kradzież z włamaniem, bójki i pobicia, przestępstwa rozbójnicze, uszczerbek na zdrowiu, uszkodzenie mienia ) w 2023 r. wynosiła 109,91 %, a wykrywalność na poziomie 9,87 %, spadek wskaźnika wykrywalności o 18,27%,


Odnosząc się do zjawiska przestępczości narkotykowej - w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. w rejonie działania Komisariatu Policji w Kobyłce ujawniono przestępstwa spenalizowane w Ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, tj. czyny wyczerpujące znamiona art. 62 ust. 1 oraz art. 62 ust. 2 niniejszej ustawy. W toku dokonanych czynności służbowych,  w oparciu o uzyskane informacje oraz wskutek zatrzymań na gorącym uczynku w bieżącym roku – wszczęto ogółem  9  postępowań przygotowawczych dotyczących przestępstw określonych w art. 62 ust. 1 i art. 62 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii, wykrywalność – 91,67 %. Podsumowując działalność służby kryminalnej (czterech policjantów) należy również dodać, że policjanci na co dzień realizują zadania z zakresu pracy operacyjnej i dochodzeniowo śledczej – w 2023 r., zgodnie z prowadzoną ewidencją, między innymi zarejestrowali i przeprowadzili (niektóre sprawy w toku):



Do ogólnych czynników kształtujących zjawisko przestępczości zalicza się: gęstość zaludnienia, migracja ludności, a także poziom urbanizacji, bezrobocie, ubóstwo, poziom zamożności, wykształcenie i warunki życia, cudzoziemcy. Wymienione czynniki w przypadku miasta Kobyłka  w większości przypadków miały wpływ na osiągnięcie omówionych wyżej wartości oraz korelują ze zjawiskiem wzrostu liczby mieszkańców na naszym terenie oraz nowymi trendami jeśli chodzi o aktualne geografię przestępczości – nowe zagrożenia – przestępczość narkotykowa, cyberprzestępczość, ( Internet – oszustwa ), przestępstwa na tle  ksenofobii, kultury, religii. 

Służba prewencyjna


W ramach swoich kompetencji policjanci Zespołu Dzielnicowych zajmują się, między innymi tzw. procedurą „Niebieskie Karty”, określoną w Rozporządzeniu  Rady Ministrów z dnia  6 września 2023 r. oraz Wytycznych Nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 7 grudnia 2011 r. Ilość prowadzonych, tzw. „Niebieskich Kart” zmienia się z uwagi na zakładanie nowych kart, czy też kończenie wszczętych procedur w zależności od ustaleń faktycznych, po uzyskaniu akceptacji Zespołu Interdyscyplinarnego. Aktualnie Zespół Dzielnicowych prowadzi 8 procedur, tzw. „Niebieskie Karty”, ( w 2023 było ogółem wszczęto 30 takich procedur, gdzie sprawcą w 28 przypadkach byli mężczyźni i w 2 przypadkach kobiety). Nadto podlegli mi dzielnicowi na co dzień pełnią służbę obchodową - w 2023 r., między innymi:

Zespół ds. wykroczeń


Zespół ds. Wykroczeń w 2023 r. zarejestrował  346 postępowań w sprawach o wykroczenia, to jest mniej o  28 postępowań niż w 2022 r., policjanci tego Zespołu w realizował również wnioski w ramach, tzw. pomocy prawnych z innych jednostek i komórek organizacyjnych Policji ( w obszarze wykroczeń ). W razie potrzeb pełnią służbę patrolową na terenie miasta Kobyłka w patrolach zmotoryzowanych i pieszych. 

Zespół patrolowo - interwencyjny przy wsparciu zespołu dyżurnych


Zespół Patrolowo – Interwencyjny, przy wsparciu Zespołu Dyżurnych – na terenie podległym Komisariatowi Policji w Kobyłce w roku 2023, przeprowadził i obsłużył 2.561 różnego rodzaju zdarzeń/interwencji Zdarzenia te, między innymi dotyczyły:


Ponadto wymienieni policjanci służby prewencyjnej :


Mając na uwadze zminimalizowanie zagrożeń oraz przeciwdziałanie wszelkim zjawiskom negatywnie oddziaływającym na dzieci i młodzież w okresie, ferii i wakacji realizowane były, między innymi działania prewencyjne podejmowane na rzecz poprawy bezpieczeństwa wypoczynku, zimowego i letniego oraz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ramach ogólnopolskich akcji „Bezpieczne Ferie 2023”, „Bezpieczne Wakacje 2023” oraz „ Bezpieczna droga do szkoły ”.

2 485

Liczba przeprowadzonych interwencji w miejsach publicznych w 2023 r.

83

Liczba mandatów karnych nałożonych w 2023 r.

190

Liczba udzielonych pouczeń w 2023 r.

współpraca z władzami samorządowymi miasta kobyłka


W 2023 r. miała miejsce efektywna wymiana informacji, wzajemne zrozumienie potrzeb oraz chęć do wszechstronnej pomocy. Potwierdzeniem tego były wspólne działania i zaangażowanie, zarówno policjantów jak również pracowników Urzędu Miasta w Kobyłce przy zabezpieczeniu chociażby imprez organizowanych w mieście dla mieszkańców (Bieg- Policz się z cukrzycą, mecze piłki nożnej rozgrywane na terenie Klubu Wicher Kobyłka, charytatywny bieg Mikołajkowy o puchar Burmistrza Miasta Kobyłka) oraz różnego rodzaju uroczystości i świąt, w tym religijnych. 


Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w mieście  Kobyłka w 2023 r. odnotowano 260 zagrożeń. Policjanci Komisariatu Policji w Kobyłce potwierdzili 118, co dało 45,4 % potwierdzalności. 

Podejmowane były działania zmierzające do ograniczenia dynamiki przestępstw w siedmiu kategoriach, zwiększenia wskaźnika wykrywalności, a co za tym idzie zwiększenia poczucia bezpieczeństwa obywateli. Działania realizowano w oparciu o zdiagnozowane oczekiwania społeczne, oczywiście z uwzględnieniem efektywnego wykorzystania potencjału osobowego, logistycznego i technicznego. W dalszej perspektywie działania będą skupiały się na:


Monitoring miejski, w 2023 r. został rozbudowany do 72 kamer i na bieżąco  jest wykorzystywany przez policjantów  w prowadzonych sprawach jak i również przy reakcjach na wykroczenia, które są popełniane przez mieszkańców miasta. Mieszkańcy Miasta Kobyłka swoją postawą, chęcią niesienia pomocy drugiemu człowiekowi przyczynili się do ograniczenia przestępczości, a co za tym idzie - podniesienia poczucia bezpieczeństwa lokalnej społeczności.